Full list of all Team GB Olympic medal winners at London 2012

Daily Echo: Jessica Ennis Jessica Ennis

Full list of Great Britain’s Olympic 2012 medallists ...

GOLD:

Day five, Helen Glover and Heather Stanning, rowing, women's pair.

Day five, Bradley Wiggins, cycling, men's time trial.

Day six, Etienne Stott and Tim Baillie, canoe slalom, C2.

Day six, Peter Wilson, shooting, men's double trap.

Day six, Chris Hoy, Philip Hindes and Jason Kenny, cycling, men's team sprint.

Day seven, Katherine Grainger and Anna Watkins, rowing, women's double sculls.

Day seven, Ed Clancy, Geraint Thomas, Steven Burke and Peter Kennaugh, cycling, men's team pursuit.

Day seven, Victoria Pendleton, cycling, women's keirin.

Day eight, Alex Gregory, Pete Reed, Tom James, Andrew Triggs Hodge, rowing, men's four.

Day eight, Katherine Copeland and Sophie Hosking, rowing, women's double sculls.

Day eight, Dani King, Laura Trott, Joanna Rowsell, cycling, women's team pursuit.

Day eight, Jessica Ennis, athletics, women's heptathlon.

Day eight, Greg Rutherford, athletics, men's long jump.

Day eight, Mo Farah, athletics, men's 10,000m.

Day nine, Ben Ainslie , sailing , Finn.

Day nine, Andy Murray, tennis, men's singles.

Day 10, Nick Skelton, Ben Maher, Scott Brash, Peter Charles, equestrian, team showjumping.

Day 10, Jason Kenny, cycling, men's sprint.

Day 11, Alistair Brownlee, triathlon, men's.

Day 11, Laura Bechtolsheimer, Charlotte Dujardin and Carl Hester, equestrian, dressage team.

Day 11, Laura Trott, cycling, women's omnium.

Day 11, Chris Hoy, cycling, men's keirin.

Day 13, Charlotte Dujardin, equestrian, individual freestyle dressage.

Day 13, Nicola Adams, boxing, women's flyweight.

Day 13, Jade Jones, taekwondo, women's -57kg.

Day 15, Ed McKeever, canoe, men's K1 200m.

Day 15, Mo Farah, athletics, men's 5,000m.

Day 15, Luke Campbell, boxing, men's bantamweight.

Day 16, Anthony Joshua, boxing, men's super heavyweight.

SILVER:

Day two, Lizzie Armitstead, cycling, women's road race.

Day four, Tina Cook, William Fox-Pitt, Mary King, Zara Phillips, Nicola Wilson, eventing equestrian, team.

Day five, Michael Jamieson, swimming, men's 200m breaststroke.

Day six, Peter Chambers, Rob Williams, Richard Chambers, Chris Bartley, rowing, lightweight men's four.

Day six, David Florence and Richard Hounslow, canoe slalom, C2.

Day six, Gemma Gibbons, judo, women's -78kg.

Day eight, Zac Purchase and Mark Hunter, rowing, men's lightweight double sculls.

Day nine, Iain Percy and Andrew Simpson, sailing, Star.

Day nine, Louis Smith, gymnastics, men's pommel horse.

Day nine, Andy Murray and Laura Robson, tennis, mixed doubles.

Day nine, Christine Ohuruogu, athletics, women's 400m.

Day 11, Nick Dempsey, sailing, RS:X.

Day 11, Victoria Pendleton, cycling, women's sprint.

Day 14, Luke Patience and Stuart Bithell, sailing, men's 470 class.

Day 14, Hannah Mills and Saskia Clark, sailing, women's 470 class.

Day 16, Fred Evans, boxing, men's welterweight.

Day 16, Samantha Murray, women's modern pentathlon.

BRONZE:

Day two, Rebecca Adlington, swimming, women's 400m freestyle.

Day three, Louis Smith, Max Whitlock, Daniel Purvis, Sam Oldham and Kristian Thomas, gymnastics, men's team.

Day five, Alex Partridge, James Foad, Tom Ransley, Richard Egington, Mohamed Sbihi, Greg Searle, Matthew Langridge, Constantine Louloudis, Phelan Hill, rowing, men's eight.

Day five, Chris Froome, cycling, men's time trial.

Day seven, George Nash and William Satch, rowing, men's pair.

Day seven, Alan Campbell, rowing, men's single sculls.

Day seven, Karina Bryant, judo, women's +78kg.

Day seven, Rebecca Adlington, swimming, women's 800m freestyle.

Day nine, Max Whitlock, gymnastics, men's pommel horse.

Day nine, Ed Clancy, cycling, omnium.

Day 10, Beth Tweddle, gymnastics, uneven bars.

Day 11, Jonny Brownlee, triathlon, men's.

Day 11, Robbie Grabarz, athletics, men's high jump.

Day 13, Laura Bechtolsheimer, equestrian, individual freestyle dressage.

Day 14, Anthony Ogogo, boxing, men's middleweight 75kg.

Day 14, Britain's women's hockey team.

Day 14, Muhammad Lutalo, taekwondo, men's -80kg.

Day 15, Liam Heath and Jon Schofield, men's K2 200m.

Day 15, Tom Daley, diving, men's 10m platform.

  • Gold: 29
  • Silver: 17
  • Bronze: 19
  • Total: 65

Comments (1)

Please log in to enable comment sorting

6:49pm Sun 12 Aug 12

soton1980 says...

Well done Team GB!
Well done Team GB! soton1980

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree